جاذبه گردشگری بابلسر

شهرک خزرشهر یکی از بهترین و قدیمی ترین شهرک های استان مازندران است که شامل دو شهرک خزرشهر جنوبی و خزرشهر شمالی میباشد. هر دو شهرک در مقابل هم و در دو سوی جاده قرار دارند. شهرک خزرشهر شمالی در حاشیه و امتداد ساحل دریای خزر واقع شده است. شهرک خزرشهر در جاده بابلسر به فریدونکنار و نزدیک به شهرک دریاکنار قرار دارد. این شهرک در مجاورت شهرک دریا کنار قرار دارد و به لحاظ تاریخی بعد از شهرک دریاکنار بنا شده است.
شهرک خزرشهر به علت برخورداری از آب و هوای مناسب و ساحل پاک، در تعطیلات و به خصوص فصل تابستان پذیرای گردشگران داخلی و خارجی میباشد.

 

تاریخچه شهرک خزرشهر

در اوایل دهه 40 با توجه به استقبال مسافران و توریست ها از شهرک دریاکنار و هم چنین نزدیک بودن استان مازندران به تهران و راه اندازی جاده هراز، ایده ساخت شهرکی جدید توسط مهندسین شرکت آبادانی جزایر با مدیریت آقای همایون صنعتی زاده به وجود آمد و در سال 1342 اولین کلنگ شهرک زده شد و اجرای نقشه و جداسازی قطعات آغاز شد.
در سال 1349 تعدادی از خیابان ها احداث شد ولی فقط خیابان اصلی شهرک آسفالت شد. ویلاها در اوایل سال 1350 به بهره برداری رسید که تعداد ویلاها در آن دوره، حدود 8 دستگاه ویلا کنار ساحل از پلاک های 901  تا 908 و 1 دستگاه با نام ویلای نمونه و 2 ویلای دیگر از چوب های فنلاندی بود.
در آن زمان خریداران ویلاها افراد مرفهی بودند که قادر به خرید یک ویلا با قیمتی حدود 100 الی 120 هزار تومان بصورت نقد یا اقساط بودند.
در آن سالها ساخت و ساز در شهرک به صورتی متعادل در حال رشد بود به طوریکه در هر ماه تعدادی ویلا در قسمت های مختلف شهرک احداث میگردید ولی گویا این سرعت ساخت و ساز، رضایت مسئولین شرکت آبادانی جزایر را تامین نمی نمود تا اینکه در سالهای 1350 تا 1351 تحول اصلی در خزرشهر ایجاد شد و آقای دکتر شهمیرازی که در آن زمان رئیس سازمان آب و برق خوزستان بود زیر نظر عبدالرضا انصاری (استاندار خوزستان) به عنوان مدیر عامل شهرک خزرشهر با حقوق مکفی و 1% سهام شرکت آبادانی جزایر مشغول بکار شد (سهام آقای عبدالرضا انصاری 4% و سهام اشرف پهلوی 95% بود) فعالیت خود را شروع و ساخت و ساز با سرعت عجیبی آغاز شد و سیل خریداران را برای خرید ویلاهای در دست ساخت بسوی خزرشهر کشاند. در این موقع قیمت ویلاها به حدود 150 تا 200 هزار تومان رسیده بود و رشد روزانه قیمت‌ها باعث رونق بازار میشد.

در سال 1350 هیئت جدید سرپرستی شهرک، آقای ناصر کریمی را که تا آن زمان در کاغذ پارس هفت تپه زیر نظر آقای شهمیرزادی فعالیت می نمود بعنوان شهردار خزرشهر تعیین کرد.

 

در سالهای 1350 و 1351 قیمت ویلاها که اکثراً بصورت چوب و بتن ساخته میشد باز هم افزایش یافت و به حدود 250 الی 350 هزار تومان رسید و از طریق بانک عمران با شرایط اقساطی به فروش می رسید. هجوم افراد متمول و متوسط به شهرک خزرشهر، آغاز شد و امکانات رفاهی مناسب، خیابانهای عریض و متراژ مناسب ویلاها، باعث فروش بیشتر ویلاها شد و همزمان با هجوم خریداران جهت بازدید و تحویل ویلاها، محوطه سازی و فضای سبز هم رونق گرفت و میادین و رفیوژهای سبز احداث شد و با افزودن فضای سبز و محوطه سازی، این شهرک به شهرکی مدرن و مناسب تبدیل گردید.

تا اواخر سال 1351 شهرک خزرشهر فقط دارای 2 خط تلفن بود که یکی در دفتر شهرک و دیگری در درب ورودی اصلی بود که نگهبان شهرک، پیامهای دریافتی را به مراجعین انتقال میداد بعد از گذشت مدتی، مشکل تلفن و برق و فاضلاب حل گردید و هر ویلا دارای یک خط تلفن اختصاصی شد. در این سال ها مالکین ویلاها برای گذراندن اوقات فراغت در نوروز و تابستان، از طرحی به نام مارینا برای استفاده از قایق های خصوصی، ماهیگیری و استفاده از آفتاب بهره مند بودند.

در سال 1356 و با زمزمه اعتصابات و نردیکی به انقلاب اسلامی، رشد شهرک سازی در خزرشهر ادامه داشت اما در این سال رشد آن کند و کندتر شد و در سال 1357 با بالا گرفتن اعتراضات مردم و فرار مسئولین تراز اول شرکت آبادانی جزایر نه تنها ساخت و ساز متوقف شد بلکه قیمت ویلاها که اکثراً رشد عجیب و غریبی نموده بودند و بعضی از آنها حدود یک میلیون تومان رسیده بود سیر نزولی پیدا نموده و به قیمت سالهای قبلی برگشت تا جائیکه همه فروشنده بودند و خریدار بسیار اندک بود و قیمت ها بر اساس عرضه و تقاضا روز به روز پایین و پایین تر می آمد.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بعضی ویلاهای مسئولین و صاحبان قدرت در رژیم سابق مصادره گردید.

از سال 1360 مجدداً خزرشهر بیدار شد و این شهرک از زیر خروارها خاک سربلند کرد و با سرعت به تعمیر خرابیها و نصب شیشه و محافظ ویلاهائی که اکثر صاحبان آنها به خارج رفته و بعضی امکان بازگشت را نداشتند با تشکیل هیئت مدیره ای منتخب از مالکین که از چندسال قبل تشکیل شد بصورت انتقالی به این هیئت تحویل گردید و تا حدودی به کارها سر و صورت داده شد و مجدداً ساخت وسازها شروع و متعاقب آن بار دیگر با شروع امنیت نسبی، قیمت ویلاها رو به فزونی گذاشت.

برای ورود به شهرک های خزرشهر مانند شهرک دریاکنار نیاز به کارت تردد میباشد و به همین جهت، فقط مالکین یا مهمانان آنها و یا افراردی که ویلا اجاره کرده اند امکان استفاده از شهرک، ویلاها و خدمات تفریحی در آن را دارند. امکان اجاره ویلا در شهرک خزرشهر از طریق سایت ویلاجار وجود دارد. در خزرشهر شمالی در فصل تابستان، طرح سالمسازی ساحل و شنا در دریا برای آقایان و بانوان اجرا میشود. شهرک خزرشهر دارای زمین‌های بازی کودکان، تنیس، بسکتبال و ... است. علاوه بر آن در ساحل امکان کرایه جت اسکی موجود است. این شهرک دارای یک هتل 3 ستاره است که تا دریا فقط پانصد متر فاصله دارد.

 

در امتداد دریای مازندران و در نزدیکی شهر بابلسر، شهرک دریاکنار واقع شده است. 

این شهرک ساحلی مسکونی - تفریحی در دهه 40 هجری شمسی در امتداد دریای خزر و در فاصله پنج کیلومتری شهرستان بابلسر در مسیر بابلسر به فریدون کنار ساخته شد که اولین شهرک در ایران و بزرگترین در خاورمیانه در آن زمان بود.

طراحی این شهرک که یکی از قدیمی ترین و بزرگترین شهرکهای مسکونی شمال ایران است با کمک آقای حسین امانت معمار معروف میدان آزادی در تهران انجام شده است و در حال حاضر دارای بیش از 1700 دستگاه ویلا میباشد.

شهرک دریاکنار بیش از 2700 متر از ساحل دریای خزر را به خود اختصاص داده و مساحت کل آن حدود 3000000 متر مربع می‌باشد. دریا کنار از 19 خیابان تشکیل شده و طول خیابان ورودی شهرک یا خیابان یکم معادل 1200 متر و فاصله خیابان یکم تا خیابان هفدهم برابر با 1800 متر می‌باشد.

خیابان های 2 - 4 - 6 - 8 - 10 -12 - 14 - 16 - 18 (زوج) که به دریا منتهی میشوند با سنگ فرش مزین شده است. این شهرک دارای رستوران، فروشگاه، ساحل ماسه ای و ساحل شنا مجزا با نجات غریق برای بانوان و آقایان میباشد.

در آخر خیابان یکم این شهرک، رستوران، مغازه‌ها و سرگرمیهای گوناگون به همراه صندلی‌های ساحلی برای مردم در نظر گرفته شده است. خیابان‌های ششم و هفدهم دریا کنار به عنوان ساحل شنا آماده شده اند که دارای نجات غریق است. معمولاً در فصل‌های گرما ساحل خیابان ششم برای آقایان، و ساحل خیابان هفدهم برای بانوان فراهم می‌شود و هنگامی که یکی از دو ساحل مناسب شنا نباشد، ساحل دیگر از صبح تا ساعت 15 مخصوص خانم‌ها و از ساعت 15 به بعد در اختیار آقایان قرار می‌گیرد.

دریاکنار به علت قرار گرفتن در مجاورت دریا و ایجاد فضاهای سبز و محیط مناسب برای خانواده ها یکی از جاذبه های گردشگری و توریستی به شمار می آید.

جاده‌های هراز و فیروزکوه، امکان مسافرت‌های بین شهری را برای ساکنان پایتخت فراهم نموده و اکثر مالکان و مستاًجران آن، ایام تعطیل به خصوص عید نوروز و فصل تابستان را در آنجا سپری می‌کنند.

البته ناگفته نماند که فقط صاحبان ویلاهای داخل شهرک، مهمانان صاحب ویلا و کسانی که در شهرک ویلا اجاره کرده اند اجازه ورود و دسترسی به داخل شهرک را دارند.

امکان اجاره روزانه ویلا در شهرک دریاکنار وجود دارد و برخی از مالکین و دفاتر رزرواسیون دریاکنار، ویلاهای خود را جهت اجاره روزانه در سایت ویلاجار ثبت کرده اند.